Po ataku nożownika w szpitalu w Jastrzębiu-Zdroju. "Nie można sprawdzać, z czym ludzie wchodzą na SOR"

  • 26.06.2026 15:21

  • Aktualizacja: 16:51 26.06.2026

 – Personel nie może sprawdzać tego, z czym ludzie wchodzą do szpitali – tak zastępca koordynatora SOR-u Szpitala Dzieciątka Jezus Bogdan Stelmach odniósł się do pytania Polskiego Radia RDC o warunki bezpieczeństwa na Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych. W czwartek doszło do ataku nożownika na lekarza, pielęgniarkę i dwie pacjentki w szpitalu w Jastrzębiu-Zdroju.

Po ataku nożownika na lekarza, pielęgniarkę i dwie pacjentki w szpitalu w Jastrzębiu-Zdroju - w RDC zapytaliśmy o bezpieczeństwo na warszawskich SOR- ach. 

Jak mówił zastępca koordynatora SOR-u Szpitala Dzieciątka Jezus przy ul. Lindleya w Warszawie Bogdan Stelmach, personel nie może sprawdzać tego, z czym ludzie wchodzą do szpitali.

Doktor Stelmach zaznaczył, że prawo nie obejmuje szpitalnych oddziałów ratunkowych. 

Przepisy prawa, w których wpisano ochronę budynków publicznych, pozwalają na to, żeby zajrzeć komuś do torby, a nie pozwalają na SOR-ze – podkreśla.


W czwartek 19-latek zaatakował nożem personel i pacjentów Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Jastrzębiu-Zdroju, Poszkodowani zostali lekarz, pielęgniarka i dwie pacjentki. Napastnik został obezwładniony przez poszkodowanego lekarza, a następnie przekazany służbom.  Nie przyznał się do winy i odmówił składania wyjaśnień.

Eksperci przypominają o ataku z początku ubiegłego roku w Siedlcach - gdzie pijany pacjent śmiertelnie ugodził nożem interweniującego ratownika medycznego. 

Politycy zapowiadali wprowadzenie obowiązkowych kamizelek ochronnych dla wszystkich zespołów ratownictwa medycznego w Polsce. Ich wprowadzenie zostało przesunięte na 2027 rok.

 

Źródło:

RDC

Autor:

Kacper Zych/ED

Kategorie: