Wiadomości
Udostępnij:
Nieprawidłowości w Szpitalu Południowym. Kiedy pojawią się wyniki miejskiego audytu?
-
25.06.2026 17:41
-
Aktualizacja: 22:09 25.06.2026
W czwartek 25 czerwca ok. godz. 10:00 rozpoczęła się burzliwa sesja Rady Warszawy. W jej trakcie prezydent Rafał Trzaskowski przedstawił informacje na temat sytuacji w Szpitalu Południowym. Dyrektor biura audytu wewnętrznego stołecznego ratusza Magdalena Soszyńska-Kamieniecka przekazała natomiast, kiedy można spodziewać się wyników miejskiego audytu w placówce.
Na czwartkowej sesji Rady Warszawy, na której zapadną decyzję o wotum zaufania i absolutorium dla prezydenta Rafała Trzaskowskiego, radni miejscy wysłuchali informacji prezydenta, wiceprezydentów i pracowników ratusza na temat sytuacji w Szpitalu Południowym. Po wystąpieniach przedstawicieli ratusza głos zabrali radni.
Czytaj również: Nieprawidłowości w Szpitalu Południowym. Rafał Trzaskowski zabrał głos
Radni Warszawy o sytuacji w Szpitalu Południowym
Przewodniczący klubu radnych KO Jarosław Szostakowski podkreślił, że rada miasta nie jest sądem ani prokuraturą, nie zastępuje biegłych medycznych. - Rada ma obowiązek kontroli, zadawania pytań i ma dopilnować, żeby ta sprawa nie została zamieciona pod dywan - powiedział, dodając, że w takiej sprawie nie wolno wydawać wyroków na podstawie przekazów medialnych.
- Musimy zadać sobie jednak trudniejsze pytanie. Czy w tej sprawie ktokolwiek dawał mu polityczną osłonę, przyzwolenie alby nieuzasadnione poczucie wpływów? Nie będziemy dziś udawać, że to pytanie nie istnieje. Odpowiedź muszą przynieść kontrole, audyty i postępowania prowadzone przez właściwe organy. Jeżeli okaże się, że ktokolwiek z naszego środowiska dawał osłonę takim praktykom, nie ma na to naszej zgody i nie będzie dla takiej osoby miejsca w Koalicji Obywatelskiej - zaznaczył.
Szef klubu radnych PiS Dariusz Figura mówił, że afera w Szpitalu Południowym nie zaczęła się w tym roku, a prezydent Warszawy wiedział o problemie, ale nic z tym nie zrobił. - To nie jest afera jednego lekarza, to afera Koalicji Obywatelskiej - dodał.
Stwierdził, że do kolorów, które są określone w triażu, dołączył jeszcze jeden: serduszko KO. - To nie była procedura formalna, ale bez przyzwolenia na najwyższym szczeblu partyjnym byłoby to niemożliwe.
Podkreślił, że nie może być tak, żeby służby miasta kontrolowały miejską placówkę. - To jest kontrola samego siebie - zaznaczył. Przypomniał też, że klub radnych PiS złożył wnioski o odwołanie trzech wiceprezydentów: Renaty Kaznowskiej - odpowiedzialnej za zdrowie, Aldony Machnowskiej-Góry, która była w radzie nadzorczej szpitala i Tomasza Menciny - odpowiedzialnego za rady nadzorcze w miejskich spółkach.
- Rada nie jest sądem, ale pełni funkcje kontrolne wobec urzędu miasta i wobec prezydenta miasta, i dlatego mamy prawo, w imieniu mieszkańców, dowiedzieć się jak najwięcej faktów - zaznaczyła szefowa klubu radnych Lewica, Miasto Jest Nasze, Wspólne Jutro Agata Diduszko-Zyglewska.
Podkreśliła, że informacje, które zostały im przedstawione, były bardzo ogólne, a ona chciałaby uzyskać szczegółowe wiadomości o audycie, który przeprowadziło miasto. - Chciałabym dowiedzieć się, czy prezydent, rada nadzorcza czy zarząd szpitala dostawał rzeczywiście jakieś informacje o nieprawidłowościach w sposób formalny - zapytała.
Kiedy poznamy wyniki miejskiego audytu?
Magdalena Soszyńska-Kamieniecka, dyrektor biura audytu wewnętrznego stołecznego ratusza odpowiedziała, że audyt trwa cały czas i przybywa kolejnych punktów do kontroli. Zadeklarowała, że jego wyniki powinny być gotowe pod koniec lipca.
Źródło:
Autor:
RDC /MH