50. rocznica Czerwca '76 w Radomiu. Audycja specjalna w RDC

  • 25.06.2026 16:59

  • Aktualizacja: 19:17 25.06.2026

Radom świętuje 50. rocznicę Czerwca '76. To upamiętnienie protestu robotniczego, który stanowi jeden z kluczowych momentów na drodze Polaków do odzyskania wolności i budowania społeczeństwa opartego na godności oraz solidarności. Według Instytutu Pamięci Narodowej 25 czerwca 1976 roku na ulicach Radomia demonstrowało nawet 25 tys. ludzi. Oficjalne obchody odbywają się w czwartek 25 czerwca. W Radomiu jest Polskie Radio RDC. Przez cały dzień nadawaliśmy dla Państwa audycję specjalną. 

Obchody Czerwca '76 w Radomiu – audycja specjalna w RDC

25 czerwca 2026 roku Polskie Radio RDC relacjonowało obchody 50. rocznicy Radomskiego Czerwca '76Głównym punktem obchodów była msza święta, która rozpoczęła się o godz. 18:00 na skrzyżowaniu ulic 25 Czerwca i Żeromskiego, przy pomniku upamiętniającym wydarzenia z czerwca 1976 roku.

Prowadzący: Grzegorz Chlasta

  • 7:30 Michał Adamczyk z Instytutu Pamięci Narodowej w Radomiu l Przedstawienie ogólnego zarysu historycznego wydarzeń protestów robotniczych z czerwca 1976 roku

  • 8:00 Radosław Witkowski, prezydent Radomia l O uroczystości wkopania kapsuły czasu

  • 9:00 Działacze Zarządu Regionu NSZZ Solidarność Ziemia RadomskaKrzysztof Kośla, który wraz z kolegami brał udział w protestach '76 i rzecznik prasowy Rafał Szukiewicz

  • 9:30 prof. Piotr Misztal, Dziekan Wydziału Ekonomii i Finansów na Uniwersytecie Radomskim | o współczesnych problemach ekonomicznych w odniesieniu do protestów w Radomiu

  • 10:30 Łukasz Kowalski, prezes Fundacji Czerwiec 1976 im. Stanisława Kowalskiego

  • 11:30 Emilia Benedykcińska, Redaktor Naczelna Polskiego Radia RDC | Kapsuła czasu i specjalny program RDC z okazji rocznicy strajków robotniczych 

  • 11:40 Arkadiusz Kubisiak, fotograf | Zaproszenie na wystawę "Ukarane Miasto, Radomski Czerwiec '76", nad którą pracował trzy lata

Prowadzący: Robert Łuchniak

  • 13:00 Karolina Słowińska, autorka książki "50 mgnień Radomskiego Czerwca 1976"

  • 13:30 Krzysztof Grzybowski, dziennikarz Polskiego Radia, autor podcastu "Bunt'76"

  • 14:00 Konrad Frysztak (PO), były zastępca prezydenta, samorządowiec, poseł, zaangażowany w upamiętnienie wydarzeń z czerwca 1976 roku

  • 14:30 Andrzej Markiewicz, Dziekan Wydziału Sztuki Uniwersytetu Radomskiegoprof. Michał Kurkowski, wieloletni wykładowca na Wydziale Sztuki oraz studenci wydziału: Anita Skorek i Dominik Łachmaniuk

  • 15:30 Marek Suski (PiS), który jest jednym z głównych parlamentarzystów reprezentujących region radomski, regularnie bierze udział w oficjalnych obchodach upamiętniających rocznice Radomskiego Czerwca '76

  • 16:30 dr Adam Duszyk (PSL), historyk, radomski radny, dyrektor Łukasiewicz – Instytutu Technologii Eksploatacji, popularyzator dziejów Radomia

18:00 Wydanie specjalne Debaty RDC: Kobiety Radomskiego Czerwca '76

W 50. rocznicę radomskiego protestu robotniczego rozmawialiśmy o kobietach Radomskiego Czerwca '76. Gośćmi audycji były Karolina Słowińska i Agnieszka Tokarska z IPN, autorki książki "Czerwcowe kwiaty, czyli (nie)ciche bohaterki Radomskiego Czerwca'76" oraz Mirosława Hetman i Danuta Kostecka, którym poświęcona jest książka.

RDC można słuchać w Warszawie na 101 FM, w pasmach lokalnych (w Radomiu na 89,1 FM) lub online na www.rdc.pl/player i w aplikacji. 

Kluczowy moment na drodze do odzyskania wolności

Protest robotniczy z czerwca 1976 roku stanowi jeden z kluczowych momentów na drodze Polaków do odzyskania wolności i budowania społeczeństwa opartego na godności oraz solidarności. Wydarzenia, które rozegrały się w Radomiu, na trwałe zapisały się w historii miasta i całego kraju, stając się symbolem odwagi oraz sprzeciwu wobec niesprawiedliwości. Według IPN 25 czerwca 1976 roku na ulicach Radomia demonstrowało nawet 25 tys. ludzi. Tłum robotników domagał się cofnięcia podwyżek cen żywności. Po dwóch godzinach oczekiwania na odpowiedź władz demonstranci wtargnęli do budynku KW PZPR, który następnie podpalono. Doszło do licznych aktów przemocy, dewastacji oraz plądrowania sklepów. Porządek przywrócono dopiero późnym wieczorem, gdy władze ogłosiły wycofanie się z podwyżek. W celu stłumienia buntu do Radomia skierowano oddziały milicji z Warszawy, Łodzi, Kielc i Lublina oraz Wyższej Szkoły Oficerskiej MO w Szczytnie. Mundurowi używali siły, posługując się pałkami, armatkami wodnymi i gazami łzawiącymi. Dwóch demonstrantów, Jan Łabęcki i Tadeusz Ząbecki, zginęło w tragicznym wypadku – pod rozpędzoną przyczepą wypełnioną betonowymi płytami, którą spychali w kierunku milicjantów. Zatrzymanych przewożono do komend MO i aresztów, gdzie byli bici – przechodzili przez tzw. ścieżki zdrowia, które stały się swoistym symbolem Czerwca '76.

Źródło:

RDC

Autor:

RDC /OW