Wiadomości
Udostępnij:
Niemal 70 proc. pacjentów poza kolejnością. Sprawa trafiła do prokuratury
-
23.06.2026 20:52
-
Aktualizacja: 21:06 23.06.2026
Blisko 70 proc. pacjentów kiniki otolaryngologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego było przyjmowanych poza kolejnością, wynika z kontroli którą w placówce przeprowadził Narodowy Fundusz Zdrowia. Nałożył na placówkę prawie 300 tys. zł kary. Szpital został ukarany kolejny raz. Sprawa trafiła do prokuratury.
W Klinice Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prawie 70 proc. pacjentów było przyjmowanych poza kolejnością, wynika z kontroli przeprowadzonej w placówce przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
NFZ nałożył na placówkę prawie 300 tys. zł. kary. Szpital został za to ukarany kolejny raz. Sprawa trafiła do prokuratury.
Kontrola obejmowała okres od października 2023 r. do 30 czerwca 2024 r. NFZ ustalił, że lista oczekujących była prowadzona z naruszeniem przepisów prawa, a świadczenia były udzielane niezgodnie z kolejką oczekujących.
Rzecznik NFZ Jakub Gołąb powiedziałże z oficjalnych dokumentów, które analizuje NFZ nie wynika, którzy specjaliści traktowali pacjentów priorytetowo. O sprawie została powiadomiona także Prokuratura Rejonowa Warszawa Ochota.
Rzecznik zauważył, że szpital został ukarany za to samo po raz drugi. Poprzednia kara została nałożona w 2022 roku, wynosiła ok 50 tys. zł. Kontrola wówczas także wykazała, że 70 proc pacjentów jest przyjmowanych poza kolejnością.
Źródło:
Autor:
RDC /ED