Powołano nową Radę Nadzorczą Szpitala Południowego w Warszawie. Znamy jej skład

  • 22.06.2026 15:25

  • Aktualizacja: 16:37 22.06.2026

Powołano nową Radę Nadzorczą Warszawskiego Szpitala Południowego. To pokłosie afery wokół kontrowersyjnych zarobków byłego koordynatora tamtejszego SOR-u, 29-letniego lekarza Dawida Kacprzyka. O uchwaleniu nowej rady we wpisie na Facebooku poinformował prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. 

Powołano nową radę nadzorczą Szpitala Południowego. Poprzedni zarząd odwołano w czwartek (18 czerwca) na wniosek prezydenta Warszawy. To w związku z aferą wokół zarobków byłego koordynatora tamtejszego SOR-u  – lekarz Dawid Kacprzyk, były radny Ursusa z ramienia Koalicji Obywatelskiej, miał w rok zarobić około 1,6 mln złotych.

– Warszawski Szpital Południowy ma nową Radę Nadzorczą. Oficjalnie. W jej skład weszli Anna Walicka-Dąbrowska, Katarzyna Taraszkiewicz-Sirocka i prof. Mariusz Bidziński. Ten skład gwarantuje połączenie doświadczenia i kompetencji w wielu obszarach: od prawa, przez funkcjonowanie spółek, po wiedzę medyczną – poinformował we wpisie na Facebooku stołeczny prezydent Rafał Trzaskowski.

Nowy zarząd Szpitala Południowego

Katarzyna Taraszkiewicz-Sirocka jest wieloletnią pracownicą stołecznego urzędu, wcześniej pracowała w Ministerstwie Skarbu Państwa (dziś Ministerstwo Aktywów Państwowych). Mariusz Bidziński to lekarz ginekolog i położnik, profesor nauk medycznych i profesor zwyczajny Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Jest Konsultantem Krajowym w dziedzinie ginekologii onkologicznej od 2021 roku. Obecnie zatrudniony jest m.in. w Narodowym Instytucie Onkologii im. M. Skłodowskiej-Curie w Warszawie. Anna Walicka-Dąbrowska to radczyni prawna z doświadczeniem zdobytym w organach samorządu terytorialnego oraz kancelariach prawnych. Specjalizuje się w prawie cywilnym, prawie rodzinnym oraz prawie własności intelektualnej. Od 2017 roku zatrudniona jest w Urzędzie m.st. Warszawy.

Ponad 330 godzin miesięcznie

Dawid Kacprzyk, były koordynator SOR-u w Szpitalu Południowym, w 2025 roku zarobił ponad 1,6 mln złotych. Z oświadczenia majątkowego lekarza wynika, że radny zakupił bez kredytu mieszkanie warte 900 tys. złotych i posiada nowe Porsche Panamera o wartości ponad pół miliona złotych. Funkcję koordynatora Kacprzyk pełnił nie posiadając jeszcze specjalizacji. Z wyliczeń wynika, że lekarz pracował średnio po 11 godzin dziennie (331 godzin miesięcznie, wliczając niedziele i święta).

Specjalne traktowanie dla działaczy KO

W świetle afery wokół zarobków Kacprzyka portal Zero.pl doniósł, że SOR w Szpitalu Południowym w Warszawie miał przyjmować polityków Koalicji Obywatelskiej bez kolejki. Kompleksowe badania w placówce miały być wykonywane działaczom partii niemal w trybie natychmiastowym. Członkowie KO pytani o to przez Polską Agencję Prasową nie potwierdzili doniesień.

Kontrole w szpitalach w Warszawie

Urząd Warszawy zdecydował się przeprowadzić kontrole także w innych miejskich szpitalach. Kontrolerzy odwiedzają inne placówki medyczne w Warszawie, m.in. Szpital Praski, Szpital Czerniakowski, Szpital Wolski i Szpital Bielański.

Dawid Kacprzyk w poniedziałek 15 czerwca zrezygnował z członkostwa w KO, a w czwartek 18 czerwca z mandatu radnego dzielnicy Ursus; zwrócił też szpitalowi część wypłaconych mu pieniędzy – pół miliona złotych. Również w czwartek na wniosek Rafała Trzaskowskiego odwołano poprzednią radę nadzorczą placówki. Prezydent Warszawy zapowiedział też zmiany w miejskich spółkach medycznych. Nastąpią one w czerwcu. – Nie będzie w nich polityków – podkreślił Trzaskowski. Prokurator generalny Waldemar Żurek zapowiedział, że prokuratura zbada, czy Rafał Trzaskowski wiedział o nieprawidłowościach w szpitalu. Oprócz miejskich urzędników, prokuratorów i urzędników NFZ placówkę prześwietli także Państwowa Inspekcja Pracy.

Źródło:

Inf. prasowa

Autor:

RDC /OW

Kategorie: