Wiadomości
Udostępnij:
Nieprawidłowości w szpitalu w Warszawie. Są nowe informacje z prokuratury
-
22.06.2026 16:37
-
Aktualizacja: 17:46 22.06.2026
W poniedziałek, 22 czerwca rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Piotr Antoni Skiba przekazał, że wszczęte zostały dwa śledztwa w sprawie Szpitala Południowego. Jak wyjaśnił, pierwsze dotyczy podejrzenia doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem na kwotę ponad pół miliona złotych, natomiast drugie – przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego.
Prok. Skiba poinformował, że w ciągu ostatnich dni do prokuratury wpłynęły cztery zawiadomienia w tej sprawie: jedno ze Szpitala Południowego, a trzy od posłów. Podkreślił, że opierały się one w głównej mierze na informacjach medialnych, które pojawiły się w zeszłym tygodniu.
Nowe informacje z prokuratury
– Zawiadomienie Szpitala Południowego dotyczyło szczegółowych zastrzeżeń co do pracy jednego z lekarzy. Poparte było dokumentacją dotyczącą jego zatrudnienia i rozliczeń dokonywanych przez tego lekarza – powiedział. Następnie doprecyzował, że pierwsze śledztwo "dotyczy doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie powyżej pół miliona złotych (558 558,70 zł) na szkodę Szpitala Południowego w związku z przedłożeniem nierzetelnych faktur, z których wynikał nieprawdziwy czas pracy lekarza, który przedkładał te faktury". Grozi za to od roku do 10 lat więzienia.
– Drugie postępowanie ma znacznie szerszy zakres i dotyczy w pierwszej kolejności niegospodarności, której mieli się dopuścić przedstawiciele odpowiedzialni za funkcjonowanie Warszawskiego Szpitala Południowego w związku z nieprawidłowościami i brakiem nadzoru nad pracą m.in. SOR-u tego szpitala – powiedział prok. Skiba.
Wyjaśnił, że chodzi po pierwsze o naruszenia zasad triażu przy klasyfikacji pacjentów na SOR, a po drugie o kolejność zawierania umów, weryfikację składanych faktur i płatności za nie. – Mówimy o przekroczeniu uprawnień, przede wszystkim o niedopełnieniu obowiązków funkcjonariuszy publicznych z warszawskiego ratusza, którzy będąc odpowiedzialni za nadzór nad tym szpitalem, nie dopełnili odpowiednich warunków w zakresie cyklicznych kontroli i weryfikacji funkcjonowania tego szpitala pomimo przychodzących do nich formalnych i nieformalnych informacji – dodał.
Rafał Trzaskowski zostanie przesłuchany?
Prok. Skiba zaznaczył, że niewykluczone jest przesłuchanie prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego w charakterze świadka. Podkreślił, że oba postępowania będą prowadzone w warszawskiej prokuraturze okręgowej i będą miały tych samych dwóch referentów, którzy będą działali zespołowo. Przekazał, że konieczne będą przesłuchania powyżej 50 osób, w tym zarządu szpitala, dyrekcji, rady nadzorczej, osób z warszawskiego ratusza, jak również innych osób, których konieczność może się pojawić w ramach śledztw.
– Bierzemy pod uwagę, że liczba tych materiałów, które będą do nas cyklicznie spływały, będzie powodowała, że konieczne będzie rozszerzenie i powołanie specjalnego zespołu śledczego – dodał prok. Skiba. Zaznaczył, że czynności śledcze nie będą prowadzone przez warszawskich policjantów, gdyż są oni dofinansowywani ze stołecznego ratusza. – Dlatego uważamy, że konieczne jest przeprowadzenie tego postępowania we współdziałaniu z Centralnym Biurem Antykorupcyjnym – dodał.
Przekazał, że prokuratorzy opierali się do tej pory głównie na materiałach przesłanych przez Szpital Południowy. – W tej sprawie jest bardzo duży szum medialny, który też utrudniał nam prawidłowe zakwalifikowanie poszczególnych zachowań i takie podzielenie tego postępowania, by było ono jak najbardziej adekwatne co do roli procesowej poszczególnych osób – powiedział prok. Skiba. Poinformował też, że przelane przez lekarza pół miliona złotych zostało zwrócone przez szpital "z uwagi na fakt, że nie można było prawidłowo dokonać zaliczenia tych środków na rachunku szpitala".
Źródło:
Autor:
Maria Hędrzak/PAP
Kategorie: