Wiadomości
Udostępnij:
Osoby bezdomne będą miały dostęp do prysznica. "Łazienka na kółkach" w Serocku
-
23.06.2026 19:02
-
Aktualizacja: 21:00 23.06.2026
Dla 30 tysięcy osób w kryzysie bezdomności w Polsce to wciąż nieosiągalne marzenie. Gmina Serock stawia na przywracanie godności osobom nie mającym dostępu do środków higieny osobistej. Na ulice Serocka już wkrótce wyjedzie Mobilny Punkt Higieniczny – mobilna super-łazienka. Dzieki temu osoby bezdomne będą miały dostęp do łazienki i prysznica.
Mobilny Punkt Higieniczny
Mobilny Punkt Higieniczny to całoroczny, ogrzewany kontener z pełnym węzłem sanitarnym, posiadający własne zbiorniki na czystą wodę i ścieki. W związku z tym może stanąć wszędzie. To także pierwszy krok do wyjścia z bezdomności.
– Świat się zmienia, a wraz z nim zmieniają się potrzeby mieszkańców. Samorząd powinien korzystać z nowatorskich rozwiązań, bo tylko tak może dostosować się do rzeczywistości – mówi Daniel Prędkopowicz, prezes zarządu Fundacji Fundusz Współpracy, która realizuje projekt.
Można go zamówić w Ośrodku Pomocy
Mobilny Punkt Higieniczny będzie można zamówić w Ośrodku Pomocy Społecznej.
– To będzie proste miejsce, będzie można się tam wykąpać, ale też będziemy odbierali ubrania, bieliznę po to, żeby ją odświeżyć. Przyczepa higieniczna w mobilny sposób będzie docierała do ludzi, którzy potrzebują takiego wsparcia. Myślimy tutaj przede wszystkim o bezdomnych, których jednak mamy, ale również myślimy o osobach starszych – podkreśla burmistrz Serocka Artur Borkowski.
Na realizację projektu "Innowacje w samorządzie" gmina Serock otrzymała 185 tys. złotych. Pomysł był już wcześniej realizowane i sprawdzony w praktyce. Gmina sięga po gotowy, przetestowany model i wdraża go u siebie.
Źródło:
Autor:
Aneta Łaski/ED
Kategorie: