Już od 29 czerwca remonty torowisk w Warszawie. Tramwaje na nowych trasach

  • 23.06.2026 16:44

  • Aktualizacja: 20:09 23.06.2026

Wraz z nadejściem wakacji rozpoczynają się miejskie remonty. Już od 29 czerwca tramwajarze rozpoczną prace przy węźle Kino Femina, w Alei Solidarności, na Grójeckiej i pętli Winnica. Docelowo chodzi o poprawę komfortu podróżnych i kierowców. Jednak w związku z remontami, na czas wakacji zmieniają się trasy tramwajów i niektórych autobusów.

Remonty torowisk tramwajowych 

Czas wakacyjnego odpoczynku to dobra pora na miejskie remonty. Od 29 czerwca tramwajarze rozpoczną prace przy węźle Kino Femina, w Alei Solidarności, na Grójeckiej i pętli Winnica. Docelowo chodzi o poprawę komfortu podróżnych i kierowców. 

Rozpoczynamy najbardziej intensywny etap Warszawskiego Programu Torowego w tym roku. Na początku wakacji rozpoczniemy prace w trzech częściach sieci tramwajowej. Zdajemy sobie sprawę, że nie wszyscy wyjeżdżają na wakacje, ale mimo wszystko ruch na ulicach jest zauważalnie mniejszy, a z tramwajów korzysta o ok. 20 proc. mniej podróżnych. Nie ma lepszego momentu na potrzebne naprawy. Przepraszamy za utrudnienia i obiecujemy, że odpłacimy się znacznie lepszą infrastrukturą, co docenią nie tylko pasażerowie, ale i kierowcy – mówi Konrad Niklewicz, członek zarządu Tramwajów Warszawskich, któremu podlega utrzymanie infrastruktury.

fot. Infoulice

Węzeł rozjazdowy Kino Femina

Listę wakacyjnych remontów otwiera węzeł rozjazdowy Kino Femina – czyli skrzyżowanie Al. Solidarności i Al. Jana Pawła II. 

W ramach prac zaplanowano wymianę szyn, rozjazdów i zwrotnic. Wyremontowane zostaną przystanki, przewidziano także wymianę zabudowy torowiska tramwajowego na skrzyżowaniach, przejściach oraz wzdłuż przystanków. Roboty, które przeprowadzi Skanska, obejmą ponad 1300 m toru pojedynczego.

W czasie robót, gdy ruch tramwajowy będzie częściowo wstrzymany, wyremontowane zostaną przyległe odcinki torowiska. W I etapie prace obejmą Al. Solidarności od Kercelaka do Żelaznej – w sumie 727 metrów toru pojedynczego.

Prace przy Feminie będą wykonywane siłami własnymi Tramwajów Warszawskich. W II etapie pracownicy przeniosą się na inny odcinek Al. Solidarności – od Feminy do Pl. Bankowego. W obu przypadkach przewidziano wymianę torowiska z podbudową oraz budowę odwodnienia, którego dziś tam nie ma, co przyspiesza degradację infrastruktury.

Jakie zmiany w ruchu tramwajów i kołowym?

Prace na skrzyżowaniu Al. Solidarności i Al. Jana Pawła II będą prowadzone w dwóch etapach. W pierwszym, od 29 czerwca do początku sierpnia, tramwaje nie będą kursować Al. Solidarności od Kercelaka do Feminy oraz Al. Jana Pawła II od ul. Stawki do Feminy. Utrzymany będzie ruch tramwajów po Al. Solidarności od strony Pl. Bankowego i po Al. Jana Pawła II od strony Ronda ONZ. Tramwaje w obu kierunkach będą zatrzymywać się na tymczasowych przystankach w Al. Solidarności – odsuniętych o ok. 150 m od skrzyżowania. Uruchomione zostaną dwie autobusowe linie zastępcze: Z26 Zajezdnia Wola – Al. Solidarności – Metro Ratusz-Arsenał oraz Z33 Dw. Centralny – Al. Jana Pawła II – Rondo Radosława.

Z dużymi zmianami muszą liczyć się kierowcy. Nie przejadą przez środek skrzyżowania Al. Solidarności i Al. Jana Pawła II – będą musieli skręcić w prawo i skorzystać z tymczasowych zawrotek przy kościele Narodzenia NMP, przed ulicą Nowolipie, przy sklepie spożywczym i przed ulicą Ogrodową. Również piesi będą musieli korzystać z tymczasowych przejść, odsuniętych od skrzyżowania. Z kolei w miejscu prac torowych w Al. „Solidarności” – między Kercelakiem a Okopową – zajęte będą pasy przylegające do torowiska. Szczegóły zmian w ruchu można sprawdzić na stronie Infoulice Warszawa.

II etap rozpocznie się 3 sierpnia. Wówczas ruch tramwajowy zostanie odwrócony – tramwaje nie będą kursować Al. Jana Pawła II od Ronda ONZ do Feminy i Al. „Solidarności” od Feminy do Pl. Bankowego. Ponownie będą zaś dojeżdżać Al. Solidarności od strony Kercelaka i Al. Jana Pawła II od strony ul. Stawki.

Wszystkie prace torowe potrwają do końca sierpnia.

Ostatni odcinek Grójeckiej

Wakacyjne roboty obejmą także ostatni niewyremontowany odcinek torowiska w ul. Grójeckiej – od Pl. Narutowicza do Pl. Zawiszy. 

Ten odcinek nie był wyremontowany w 2025 r. (przy okazji prac na placu Zawiszy), ponieważ na jego środku czynny był tymczasowy przejazd dla samochodów i autobusów, omijających tą drogą zamknięty plac.

Prace, które przeprowadzi Balzola, obejmą 1166 metrów toru pojedynczego. Zaplanowano wymianę torowiska z podbudową, budowę odwodnienia i remont przystanków. Prace zaplanowano od 29 czerwca do początku sierpnia – czyli w czasie, gdy nieczynne jest też torowisko na przedłużeniu Grójeckiej – w Al. Jerozolimskich.

fot. Infoulice

W trakcie robót zamknięte będą pasy ruchu przylegające do torowiska oraz przejazd przez tory na wysokości Niemcewicza. Kierowcy skorzystają z tymczasowej zawrotki przez Pl. Narutowicza. Szczegóły zmian w ruchu można sprawdzić na stronie Infoulice Warszawa.

Jak pojadą autobusy? Trasę zmienią linie 127, 158 i 159. Pasażerowie tramwajów będą mogli korzystać z istniejącej już linii Z-9 Pl. Narutowicza – Rondo Waszyngtona, uruchomionej z powodu prac torowych w Al. Jerozolimskich.

Winnica bez tramwajów

Przez całe wakacje tramwaje nie będą dojeżdżać do pętli Winnica. Zaplanowano tam naprawę gwarancyjną ze zmianą technologii konstrukcji przejazdów. Asfaltowa zabudowa torowiska przy peronach tramwajowych Winnica i Grzymalitów, na pasach autobusowo-tramwajowych oraz na przejściach dla pieszych i przejazdach rowerowych zostanie wymieniona na betonową. Roboty te będą wiązać się z czasowym zamykaniem pasów ruchu przylegających do torowiska. Szczegóły zmian można sprawdzić na stronie Infoulice Warszawa.

Utrudnienia w ruchu tramwajów rozpoczną się w weekend 27-28 czerwca – tramwaje nie będą kursować przez Most Skłodowskiej-Curie i Światowida. W tym czasie w rejonie przystanku Nowodwory zostanie zamontowany tymczasowy rozjazd nakładkowy, a w węźle przy Marymonckiej wymienione zostaną dwie zwrotnice. Linia 17 pojedzie do pętli Metro Młociny, a dwójka będzie zawieszona. Dla pasażerów uruchomiona zostanie zastępcza linia autobusowa Z-2 Metro Młociny – Winnica.

Od 29 czerwca tramwaje wrócą do przystanku Nowodwory. "Dwójka" na Białołęce zakończy kursy na Nowodworach, a „siedemnastka” na pętli Tarchomin Kościelny. Na dalszym odcinku, do przystanków Grzymalitów i Winnica, pasażerowie mogą korzystać z linii autobusowej 509.

Prace w Al. Jerozolimskich i Al. Niepodległości

Od końca maja tramwaje nie kursują Al. Jerozolimskimi od Pl. Starynkiewicza do Ronda Waszyngtona. Sukcesywnie remontowane są też przejazdy przez tory. Od soboty 27 czerwca do niedzieli 5 lipca zamknięty będzie przejazd na wysokości Kruczej. Kierowcy będą mogli zawrócić na sąsiednich skrzyżowaniach. Trasę zmieni linia 107

Od połowy czerwca tramwaje nie kursują Al. Niepodległości od Nowowiejskiej do Rakowieckiej w związku z pracami torowymi i ciepłowniczymi. Niebawem Veolia rozpocznie prace przy przebudowie komory ciepłowniczej, znajdującej się na wysokości Filtrowej pod jezdnią w stronę Mokotowa. Kierowcy w obu kierunkach pojadą drugą jezdnią, korzystając z tymczasowych przejazdów przez tory – w kierunku Mokotowa będą dwa pasy, a do centrum jeden. Ten etap prac ciepłowników potrwa do połowy sierpnia. Tramwaje wrócą w Aleje Niepodległości w połowie września. Szczegóły zmian w ruchu można sprawdzić na stronie Infoulice Warszawa.

Kursowanie tramwajów od 29 czerwca

Na trasy nie wyjadą tramwaje linii 9, 13, 19, 23, 25, 33 oraz 77.

Zmienią się trasy linii 1, 2, 16, 17, 18, 20, 26 i 67; uruchomione zostaną tramwajowe linie uzupełniające 63, 73 i 76.

fot. Infoulice

Jedynka będzie jeździła z Żerania Wschodniego/Annopola na Plac Starynkiewicza. Dwójka na Białołęce zakończy kursy na Nowodworach, a siedemnastka na pętli Tarchomin Kościelny (pojedzie objazdem ulicami Puławską, Marszałkowską i Andersa aż do Stawek). Szesnastka będzie kursowała na dłuższej trasie – do Metra Młociny. Tramwaje linii 18 z Placu Bankowego pojadą na Pragę Aleją Solidarności, a następnie przez Targową, Ratuszową i Jagiellońską wrócą na swoją stałą trasę. Tramwaje linii 20 przejadą przez Wisłę Mostem Gdańskim – będą kursowały ulicą Okopową, Słomińskiego i Starzyńskiego. Składy 26 ominą wyłączony z ruchu odcinek Alei Solidarności, jadąc ulicami Skierniewicką, Kasprzaka, Prostą i Aleją Jana Pawła II. Trasa linii 67 będzie prowadziła ze Stegien do PKP Służewiec.

Trasa uzupełniających linii 63 i 73 będzie prowadziła z pętli P+R Al. Krakowska na Pragę przez Plac Narutowicza, ulicę Filtrową, Krzywickiego, Nowowiejską, Aleję Niepodległości, Chałubińskiego, Aleję Jana Pawła II i Aleję „Solidarności” – przy czym składy 63 pojadą na Kawęczyńską, a 73 na Czynszową. Tramwaje linii 76 będą kursowały między Miasteczkiem Wilanów a Nowym Bemowem, przez centrum (ulicami Puławską, Marszałkowską, Andersa, Stawki, Aleją Jana Pawła II, Broniewskiego, Aleją Reymonta).

 

Źródło:

Inf. prasowa

Autor:

RDC /ED