Wiadomości
Udostępnij:
Nowe boiska, bieżnie i sztuczne lodowisko. Ponad 38 mln zł na inwestycje sportowe na Mazowszu
-
23.06.2026 14:49
-
Aktualizacja: 20:08 23.06.2026
Ponad 38 mln zł trafi do samorządów woj. mazowieckiego na rozbudowę, modernizację istniejących już obiektów sportowych i budowę nowych. Wyremontowane mają zostać boiska i bieżnie lekkoatlatyczne, powstaną nowe tory typu pumptrack, sztuczne lodowiska czy siłownie plenerowe. Łącznie 167 obiektów sportowych, w tym 11 na terenie Warszawy.
Na 167 inwestycji sportowych na Mazowszu, w tym m.in. na modernizację boisk sportowych, oświetlenia dachu, budowę sztucznych lodowisk, pumptracków, bieżni lekkoatletycznych, ma trafić ponad 38 mln zł.
– Mieszkańcy coraz chętniej wychodzą z domu, uprawiają sport. Z boisk, siłowni plenerowych korzystają już nie tylko dzieci, ale i coraz częściej dorośli. Dlatego kilka lat temu uruchomiliśmy program „Mazowsze dla sportu”. W ubiegłym roku wsparliśmy 155 beneficjentów. W tym roku ta liczba jest jeszcze większa. Chcemy w ten sposób zachęcić mieszkańców do częstszej aktywności fizycznej – podkreślił marszałek Adam Struzik, cytowany w komunikacie.
Wsparcie samorządów
Sejmik województwa mazowieckiego przekazał też ponad 3 mln zł na realizację 11 inwestycji w Warszawie. Samorządy lokalne mogły się ubiegać o wsparcie nawet do 350 tys. zł.
Pieniądze nie mogą zostać przeznaczone na zakup drobnego sprzętu sportowego czy urządzeń, które nie będą na stałe zamontowane do podłoża.
– W Warszawie środki otrzymało jedenaście dzielnic: Włochy, Targówek, Wilanów, Mokotów, Praga-Południe, Rembertów, Bemowo, Bielany, Białołęka, Wesoła i Ursynów. Mamy nadzieję, że na wyremontowanych, wybudowanych i zmodernizowanych obiektach będą rozwijać się przyszłe talenty – powiedziała Anna Brzezińska, członkini zarządu województwa mazowieckiego, cytowana w komunikacie.
Co do zasady jeden wniosek
Co do zasady gminy i powiaty mogły złożyć jeden wniosek. W przypadku Warszawy każda dzielnica była traktowana jako odrębna jednostka samorządu terytorialnego. Miasta na prawach powiatu oraz m.st. Warszawa (nie dotyczy dzielnic) mogły złożyć dwa wnioski na realizację dwóch zadań.
– Zwiększenie środków na realizację programu „Mazowsze dla sportu” umożliwi dofinansowanie kolejnych projektów. Wsparcie trafi zarówno do małych gmin, jak i do dzielnic warszawskich. Rozwój bazy sportowej to ważny warunek poprawy jakości życia mieszkańców – zauważa radna województwa mazowieckiego Katarzyna Łęgiewicz.
Wybrane inwestycje
W tym roku sejmik województwa mazowieckiego przekazał środki m.in. na rozwój strefy rekreacyjno-sportowej w Porcie Nieporęt czy budowę obiektu street workout w Mińsku Mazowieckim, a w powiecie warszawskim zachodnim m.in. na budowę toru pumptrack w gminie Tarczyn, remont siłowni plenerowej w gminie Błonie czy modernizację boiska do koszykówki w Pruszkowie.
W rejonie grójeckim i radomskim zaplanowano m.in. modernizację boiska wielofunkcyjnego na Orliku w Wyśmierzycach czy budowę pumptracku w Zwoleniu. Wśród inwestycji w regionie siedleckim i powiecie mińskim są budowy torów rowerowych, modernizacja boisk i hal sportowych, a w Kosowie Lackim ma powstać nawet sztuczne lodowisko. W regionie ciechanowskim, samorządy otrzymały śródki na budowę parku linowego w Słotwinie czy boisk piłkarskich w powiecie żuromińskim.
Beneficjenci z regionu płockiego otrzymali środki m.in. na budowę placu sportowo-rekreacyjnego w Bielsku, remont szatni przy Orliku w Staroźrebach czy modernizację boisk w Łącku oraz Święcieńcu. W regionie ostrołęckim natomiast zrealizowane mają zostać takie inwestycje jak m.in. modernizacja boiska wielofunkcyjnego w gminie Olszewo-Borki, budowa oświetlenia boiska sportowego w Karniewie czy utworzenie pumptracku w Przasnyszu.
Źródło:
Autor:
RDC /ED