Nowe boiska, bieżnie i sztuczne lodowisko. Ponad 38 mln zł na inwestycje sportowe na Mazowszu

  • 23.06.2026 14:49

  • Aktualizacja: 20:08 23.06.2026

Ponad 38 mln zł trafi do samorządów woj. mazowieckiego na rozbudowę, modernizację istniejących już obiektów sportowych i budowę nowych. Wyremontowane mają zostać boiska i bieżnie lekkoatlatyczne, powstaną nowe tory typu pumptrack, sztuczne lodowiska czy siłownie plenerowe. Łącznie 167 obiektów sportowych, w tym 11 na terenie Warszawy. 

Na 167 inwestycji sportowych na Mazowszu,  w tym m.in. na modernizację boisk sportowych, oświetlenia dachu, budowę sztucznych lodowisk, pumptracków, bieżni lekkoatletycznych, ma trafić ponad 38 mln zł. 

Mieszkańcy coraz chętniej wychodzą z domu, uprawiają sport. Z boisk, siłowni plenerowych korzystają już nie tylko dzieci, ale i coraz częściej dorośli. Dlatego kilka lat temu uruchomiliśmy program „Mazowsze dla sportu”. W ubiegłym roku wsparliśmy 155 beneficjentów. W tym roku ta liczba jest jeszcze większa. Chcemy w ten sposób zachęcić mieszkańców do częstszej aktywności fizycznej – podkreślił marszałek Adam Struzik, cytowany w komunikacie. 

Wsparcie samorządów 

Sejmik województwa mazowieckiego przekazał też ponad 3 mln zł na realizację 11 inwestycji w Warszawie. Samorządy lokalne mogły się ubiegać o wsparcie nawet do 350 tys. zł.

Pieniądze nie mogą zostać przeznaczone na zakup drobnego sprzętu sportowego czy urządzeń, które nie będą na stałe zamontowane do podłoża.

W Warszawie środki otrzymało jedenaście dzielnic: Włochy, Targówek, Wilanów, Mokotów, Praga-Południe, Rembertów, Bemowo, Bielany, Białołęka, Wesoła i Ursynów. Mamy nadzieję, że na wyremontowanych, wybudowanych i zmodernizowanych obiektach będą rozwijać się przyszłe talenty – powiedziała Anna Brzezińska, członkini zarządu województwa mazowieckiego, cytowana w komunikacie. 

Co do zasady jeden wniosek

Co do zasady gminy i powiaty mogły złożyć jeden wniosek. W przypadku Warszawy każda dzielnica była traktowana jako odrębna jednostka samorządu terytorialnego. Miasta na prawach powiatu oraz m.st. Warszawa (nie dotyczy dzielnic) mogły złożyć dwa wnioski na realizację dwóch zadań. 

Zwiększenie środków na realizację programu „Mazowsze dla sportu” umożliwi dofinansowanie kolejnych projektów. Wsparcie trafi zarówno do małych gmin, jak i do dzielnic warszawskich. Rozwój bazy sportowej to ważny warunek poprawy jakości życia mieszkańców – zauważa radna województwa mazowieckiego Katarzyna Łęgiewicz.

Wybrane inwestycje

W tym roku sejmik województwa mazowieckiego przekazał środki m.in. na rozwój strefy rekreacyjno-sportowej w Porcie Nieporęt czy budowę obiektu street workout w Mińsku Mazowieckim, a w powiecie warszawskim zachodnim m.in. na budowę toru pumptrack w gminie Tarczyn, remont siłowni plenerowej w gminie Błonie czy modernizację boiska do koszykówki w Pruszkowie.

W rejonie grójeckim i radomskim zaplanowano m.in. modernizację boiska wielofunkcyjnego na Orliku w Wyśmierzycach czy budowę pumptracku w Zwoleniu. Wśród inwestycji w regionie siedleckim i powiecie mińskim są budowy torów rowerowych, modernizacja boisk i hal sportowych, a w Kosowie Lackim ma powstać nawet sztuczne lodowisko. W regionie ciechanowskim, samorządy otrzymały śródki na budowę parku linowego w Słotwinie czy boisk piłkarskich w powiecie żuromińskim. 

Beneficjenci z regionu płockiego otrzymali środki m.in. na budowę placu sportowo-rekreacyjnego w Bielsku, remont szatni przy Orliku w Staroźrebach czy modernizację boisk w Łącku oraz Święcieńcu. W regionie ostrołęckim natomiast zrealizowane mają zostać takie inwestycje jak m.in. modernizacja boiska wielofunkcyjnego w gminie Olszewo-Borki, budowa oświetlenia boiska sportowego w Karniewie czy utworzenie pumptracku w Przasnyszu. 

 

Źródło:

Inf. prasowa

Autor:

RDC /ED