Wiadomości
Udostępnij:
"Najtrudniejsza decyzja w życiu zawodowym". Michalec rezygnuje z funkcji dyrektor Muzeum
-
24.06.2026 17:55
-
Aktualizacja: 22:25 24.06.2026
Dyrektor Muzeum Literatury Beata Michalec złożyła rezygnację z funkcji. Poinformowała o tym za pośrednictwem Facebooka. – Podjęłam najtrudniejszą decyzję w moim życiu zawodowym – zaznaczyła. I dodała, że jej rezygnacja "to protest przeciwko niszczeniu ludzi i ich dorobku".
Beata Michalec zrezygnowała z funkcji dyrektor Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie.
O bezpieczeństwo i stabilność muzeum
Podkreśliła, że jest to najtrudniejsza decyzja w jej życiu. – Robię to z jednym, jasnym komunikatem: moja rezygnacja to protest przeciwko niszczeniu ludzi i ich dorobku – podkreśliła.
– Stałam się celem zorganizowanej, bezwzględnej nagonki. Przez wiele miesięcy próbowano wymazać to, na co pracowałam przez całe swoje życie – napisała Michalec na swoim profilu na Facebooku.
Przypomniała, że ma stopień doktora nauk humanistycznych, jest autorką licznych monografii oraz książek naukowych, dotyczących Warszawy. Zwróciła uwagę, że zarządzała instytucjami kultury, m.in. jako wicedyrektor Muzeum Niepodległości w Warszawie, działa w Radzie Naukowej i Towarzystwie Przyjaciół Warszawy. Otrzymała medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
– Odchodzę, ponieważ nadrzędnym dobrem jest dla mnie bezpieczeństwo i stabilność Muzeum Literatury. Ta szacowna instytucja i jej pracownicy nie mogą być tarczą strzelniczą w wojnie wymierzonej we mnie – podkreśliła.
Spór wokół Muzeum Literatury
Dr Beata Michalec została powołana przez zarząd województwa mazowieckiego na dyrektora Muzeum Literatury w 2025 r. Ministerstwo kultury kwestionowało ten wybór i postulowało powtórzenie konkursu z 2024 roku wygranego wcześniej przez Agnieszkę Celedę. Agnieszka Celeda, dziennikarka kulturalna, była szefowa redakcji kulturalnej Polskiego Radia oraz dyrektorka Biura Kultury i Dziedzictwa w kancelarii prezydenta Bronisława Komorowskiego w II turze głosowania we wrzesniu 2024 r. otrzymała 6 z 11 głosów. Jej konkurentka Beata Michalec, warszawska radna z klubu Koalicji Obywatelskiej, wicedyrektorka Muzeum Niepodległości, dostała o jeden głos mniej.
Mimo to w styczniu 2025 roku zarząd województwa powołał na pełniącą obowiązki dyrektora Beatę Michalec, a nie Agnieszkę Celedę.
5 grudnia 2025 r. komisja konkursowa zebrała się ponownie, by wybrać dyrektora. Nowy konkurs wygrała Michalec. Jednak w ocenie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „konkurs od początku budził wątpliwości – już na etapie powoływania składu komisji konkursowej”. Minister kultury Marta Cienkowska nie wyraziła zgody na powołanie Beaty Michalec na dyrektorkę Muzeum Literatury z powodu wątpliwości co do przebiegu konkursu.
Mimo to, zarząd województwa 23 grudnia 2025 r. powołał ją na stanowisko dyrektora na siedem lat.
W związku z tym Ministerstwo Kultury wypowiedziało umowę ws. prowadzenia Muzeum Literatury w Warszawie jako wspólnej instytucji kultury. Wypowiedzenie oznaczało, że od 1 stycznia 2027 r. Muzeum pozostałby samorządową instytucją kultury prowadzoną wyłącznie przez województwo mazowieckie.
Źródło:
Autor:
Przemysław Paczkowski/ED