Wiadomości
Udostępnij:
Darmowe badanie wzroku na Mazowszu. Trwa akcja samorządu
-
24.06.2026 13:28
-
Aktualizacja: 13:42 24.06.2026
Dla mieszkańców Mazowsza, którzy mają utrudniony dostęp do opieki okulistycznej, samorząd województwa uruchomił projekt "Dobry wzrok Mazowszan". W ramach akcji można bezpłatnie i bez skierowania zbadać wzrok. Wsparcie zapewnia Oddział Okulistyki Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie. W tym roku zaplanowano 8 spotkań, jedno z nich odbędzie się 18 lipca w Konopkach.
Na Mazowszu bezpłatnie i bez skierowania zbadamy wzrok. Międzyleski Szpital Specjalistyczny w Warszawie kontynuuje realizację projektu finansowanego ze środków budżetu województwa mazowieckiego pod nazwą "Dobry wzrok Mazowszan".
Celem projektu jest zwiększenie świadomości mieszkańców Mazowsza na temat profilaktyki chorób oczu oraz działań służących utrzymaniu jak najlepszej kondycji narządu wzroku.
Do najczęstszych chorób wzroku należą:
- AMD (zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem),
- retinopatia cukrzycowa i nadciśnieniowa,
- jaskra,
- zaćma.
Spotkanie w ramach realizacji projektu "Dobry wzrok Mazowszan" odbędzie się:
- 18 lipca 2026 roku (sobota) w Konopkach, w Domu Kultury przy ul. Spółdzielczej 2.
W tym roku zaplanowano łącznie 8 spotkań. Odbywają się w miejscowościach, w których dostęp do profilaktycznych i przesiewowych badań okulistycznych jest utrudniony. Badania przeznaczone są dla osób dorosłych, szczególnie dojrzałych.
"Dobry wzrok Mazowszan" w liczbach
Ponad 462 tysięcy złotych – tyle przeznaczył samorząd Mazowsza w latach 2024-2025 na projekt "Dobry wzrok Mazowszan". W tym okresie przebadano prawie 3,4 tys. pacjentów. 651 osób, dzięki badaniom przesiewowym, zostało skierowanych do leczenia ambulatoryjnego lub zostało hospitalizowanych w międzyleskim szpitalu.

Źródło:
Autor:
RDC /OW
Kategorie: