Zgony w Szpitalu Południowym. Waldemar Żurek o krokach prokuratury

  • 24.06.2026 11:37

  • Aktualizacja: 12:24 24.06.2026

Prokuratura analizuje wszystkie sprawy dotyczące Szpitala Południowego, jakie toczyły się od 2023 roku – poinformował minister sprawiedliwości i Prokurator Generalny Waldemar Żurek. Ujawnił on, że w tym czasie prokuratura otrzymała informacje o 12 zgonach w placówce. 24 czerwca o godz. 12:00 odbędzie się przesłuchanie dr. Emila Jędrzejewskiego. Były ordynator chirurgii Warszawskiego Szpitala Południowego podczas wywiadu w mediach mówił o rażących nieprawidłowościach na tamtejszym SOR-ze, które doprowadzać miały do powikłań i śmierci pacjentów.

Waldemar Żurek odebrał pismo od Rafała Trzaskowskiego

Podczas konferencji prasowej minister sprawiedliwości Waldemar Żurek poinformował, że odebrał pismo od prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, w którym prosi on, żeby prokuratura podjęła działania w związku z nieprawidłowościami w Szpitalu Południowym. Żurek przekazał, że w toku śledztwa prokuratura analizuje wszystkie sprawy dotyczące placówki od 2023 roku, także te umorzone. Łącznie są to 32 postępowania. Pięć spraw dotyczy szpitalnego SOR-u i ewentualnego narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia. Minister podkreślił jednak, iż należy pamiętać, że nie są to tylko postępowania związane z działalnością medyczną szpitala, ale to także m.in. gróźb czy przywłaszczeń. Dodał, że od 2023 roku prokuratura otrzymała informacje o 12 zgonach w Szpitalu Południowym. 

Przesłuchanie doktora Emila Jędrzejewskiego

24 czerwca w południe prokuratura ma przesłuchać byłego ordynatora chirurgii w Szpitalu Południowym dr. Emila Jędrzejewskiego. Waldemar Żurek mówił wcześniej w Polsat News, że konieczne jest pełne wyjaśnienie tego, co chirurg mówił o zgonach na SOR-ze w Szpitalu Południowym. Podczas rozmowy w Kanale Zero Emil Jędrzejewski powiedział między innymi, że "pacjenci przyjęci na SOR umierali niezaopiekowani". Jak relacjonował, zdarzało się, że pracownicy oddziału przypominali sobie o pacjentach po kilku godzinach. "Tam giną ludzie, bo ktoś się uczy. Każdy przypadek śmierci na SOR-ze powinien być przeanalizowany" – mówił Jędrzejewski. Po opublikowaniu informacji przekazanych przez byłego ordynatora chirurgii w warszawskim Szpitalu Południowym, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zapowiedział, że złoży wniosek do Prokuratora Generalnego o zbadanie tych doniesień.

"Wobec treści wywiadu udzielonego w dniu 23 czerwca 2026 r. przez dr. Emila Jędrzejewskiego w Kanale Zero (…) dotyczącego rzekomych wydarzeń, które miały mieć miejsce w Warszawskim Szpitalu Południowym z udziałem dr. Dawida Kacprzyka w okresie zatrudnienia w tym szpitalu obu wymienionych lekarzy zwrócę się jutro z wnioskiem do Prokuratora Generalnego o pilne podjęcie przez prokuraturę stosownych czynności wyjaśniających" – napisał Trzaskowski. 

Źródło:

IAR/RDC

Autor:

RDC /OW