Wiadomości
Udostępnij:
Ponad 360 tys. dzieci żyje poniżej poziomu ubóstwa. Raport Federacji Banków Żywności
-
01.06.2026 13:55
-
Aktualizacja: 17:19 01.06.2026
Ponad 360 tysięcy dzieci w Polsce żyje poniżej progu skrajnego ubóstwa. Natomiast około 1 mln dzieci żyje w rodzinach, gdzie co najmniej jedno z rodziców jest dotknięte alkoholizmem, co ma wpływ na sytuację w domu i także na niedożywienie, wynika z raportu Federacji Banków Żywności.
Dzieci w Polsce wciąż dotyka głód i niedożywienie. W dzień dziecka Federacja Polskich Banków Żywności przedstawiła raport dotyczący skali tego problemu. Jak szacują specjaliści ponad 360 tysięcy dzieci w Polsce żyje poniżej progu skrajnego ubóstwa. Najmłodsi nie dojadają, bo rodziców nie stać na odpowiednią ilość jedzenia.
Jak powiedziała prezes zarządu Federacji Polskich Banków Żywności Beata Ciepła, głód dotyka wielu dzieci.
– Według danych statystycznych jest blisko milion dzieci, które żyją w rodzinach, gdzie przynajmniej jedno z rodziców jest np. uzależnione od alkoholu. Wiemy, że tego typu sytuacje również wpływają na zaniedbania wychowawcze i również oczywiście, co je. Widzimy ten głód – powiedziała.
Michal Hlewak z Federacji Polskich Banków Żywności zaznaczył, że czasem głód ten jest ukryty.
– To jest sytuacja, w której brzuch jest pełny, ale organizm jest niedożywiony. Dzieje się tak, ponieważ dzieci jedzą żywność wysoko przetworzoną, niskiej jakości, syntetyczną, która daje szybko uczucie sytości, szybko wypełnia żołądek, ale nie dostarcza wartości odżywczych potrzebnych do budowy zdrowego organizmu i do zdrowego funkcjonowania – podkreśla.
Ciepła dodała, że czasem głód przegrywa z emocjami.
– Wielkim problemem dla dzieci, którym brakuje żywności, które są głodne, jest wstyd. One wstydzą się poprość o jedzenie, wstydzą się czasami skorzystać nawet z posiłków w szkole obiadu, bo jest to oznaka stygmatyzacji, kiedy na przykład obiad dla dzieci ubogich jest wydawany o konkretnej godzinie oddzielnie.Ten wstyd przeważa nad głodem – podkreśliła.
Z badania wynika, że prawie co czwarte dziecko nie przynosi do szkoły drugiego śniadania.
Ponad jedna trzecia uczniów najczęściej ma przy sobie słodkie przekąski, mniej więcej tyle samo pije codziennie słodzone napoje zamiast wody.
Źródło:
Autor:
Miłosz Kuter/ED